Niset Ramić priznao zločin
- Do donašnjeg dana nikome nisam dao imena ubijenih. U novembru prošle godine su me saslušali u Kantonalnom tužilaštvu Ze - do kantona, a prije toga u kntonalnom MUP-u, kaže Ramić, dodavši "da se po njemu sve izuzetno sporo odvija".
- Ristić Željko, Ristić Dušanka, Damjanović Slavko i Damjanović Danica su ubijeni Srbi. U MUP-u sam dao izjavu, ali su mi odbili dati kopiju zapisnika kojeg su načinili, pravdajući da to ne mogu po zakonu. U tužilaštvu se tužilac koji me saslušavo nije htio ni predstaviti. Tužiocu sam dao imena svjedoka i očevidaca dešavanja u Hlapčevićima. Ovaj zločin sam priznao još 2002. i niko od tada nije ništa uradio. Zato sam odlučio da izađem u javnot sa podacima, na sramotu policije i tužilaca, jer ne mogu mirno spavati zbog onog što sam uradio, kaže Ramić. On navodi da se nada "da će njegova ispovjest i priznanje pomoći u razrješenju slučaja", te "da mu nije jasno zašto se ne procesuira slučaj, "kad je on imao hrabrosti priznati ozbiljan zločin". Tokom 2002. godine Kantonalni sud u Zenici je, kao razbojnike, tretirao u sudskom procesu Niseta Ramića i još četvoricu pripadnika Armije BiH, za pljačke u selu Kalotići, općina Visoko. U istrazi o tim dešavanjima Mevludin (Ibrahima) Topalović tada je opisao "djelovanje grupe pljačkaša u kojoj se nalazio, a koju je predvodio Niset Ramić". Za Topalovićem je tada raspisana potjernica, jer se nije pojavio na suđenju, baš kao i Esad Gadžun i Salih Kubat. jedini je pred sudiju Mladena Veseljaka doveden Ramić, koji je na izdržavanju 20-godišnje zatvorske kazne zbog drugog krivičnog djela.
U MUP-u i Tužilaštvu ZDK samo nam je potvrđeno da je Ramić ispitan na okolnosti pomenutih dešavanja, da su zaprimljeni prijava i priznanje, te da je "slučaj u fazi istrage", što znači da se nikakvi detalji za sada ne mogu iznositi u javnost.
0 Comments:
Objavi komentar
<< Home