Softver ili "softver"
Šezdeset devet posto softvera instaliranog na osobne računare u Bosni i Hercegovini u 2005. godini je ilegalno. Uprkos pozitivnom trendu opadanja stope softverskog piratstva u Bosni i Hercegovini, šteta koju ono uzrokuje veća je za milion američkih dolara u odnosu na godinu ranije te iznosi 13 miliona američkih dolara. Razlog rastu gubitaka uzrokovanih softverskim piratstvom je rast IT tržišta u BiH, navodi se u globalnoj studiji o softverskom piratstvu.Studiju je objavilo međunarodno udruženje vodećih svjetskih proizvođača poslovnog softvera BSA (Business Softvvare Alliance), a studiju je za BSA provela kompanija IDC, vodeća analitička kuća svjetske IT industrije.Kako je navedeno stopa korištenja nelegalnog softvera u Bosni i Hercegovini jednaka je prosječnoj stopi piratstva u zemljama regije srednje i istočne Evrope (69%). Bosna i Hercegovina ima nižu stopu piratstva od Makedonije (70%), Bugarske (71%), Rumunije (72%), Albanije (76%), te Srbije i Crne Gore (81%), a višu od Mađarske (42%), Slovenije (50%) i Hrvatske (57%).U studiji je također naglašeno da bi smanjenje stope piratstva na 60 posto u razdoblju od četiri godine omogućilo: otvaranje 1.400 novih radnih mjesta u sektoru informatičkih tehnologija, povećanje godišnjeg prihoda u IT oblasti za novih 97 miliona dolara i povećanje godišnjih poreznih prihoda za novih 14 miliona dolara godišnje.U studiji se navodi da je 35 posto softvera instaliranog na osobne računare širom svijeta u 2005. godini bilo ilegalno, što - usljed softverskog piratstva - na svjetskoj razini rezultira gubitkom od 34 milijarde američkih dolara. Uprkos tome, pozitivni trendovi na mnogim tržištima pokazuju kako edukacija, te pravne mjere i postupci ipak daju rezultate, posebno na tržištima u razvoju, kao što su Kina, Rusija i Indija, te u regijama srednje i istočne Evrope, Bliskog istoka i Afrike.SAD imaju najmanju stopu piratstva od svih zemalja u studiji (21 posto), a istovremeno bilježe najveći gubitak - čak 6,9 milijardi dolara. Kina, sa stopom softverskog piratstva od 86 posto, bilježi drugi najveći gubitak - 3,9 milijardi američkih dolara, a na trećem je mjestu Francuska, s gubitkom od 3,2 milijarde dolara i stopom piratstva od 47 posto.
2 Comments:
Pa fakat da ce biti kradje softvera kada su cijene pojedinih softvera preskupe za zapadnjacke dzepove a da ne spominjem BiH. Adobe Illustrator $599, Windows XP $199, Adobe fontfolio $9.999
Mene jedino iznenadjuje podatak da su SAD zadnje na ljestvici po broju sofwer piratstva,e boze sto su nam amerikanci postali posteni,pa to je za ne povjerovat.Pa najveci broj stranica djecije pornografije dolazi bas iz USA......Nemojte misliti da je BiH neka piratska zemlja,mi samo kupujemo gotov produkt,ali ga drugi iz EU prave,to je ogromna razlika.
Objavi komentar
<< Home