Ljekovito bilje
Strategija razvoja poljoprivrednog sektora u Federaciji BiH od 2006. do 2010. godine predpostavila je i značajan razvoj proizvodnje ljekovitog i aromatičnog bilja, s obzirom na to da se u Federaciji ljekovito bilje plantažno uzgaja tek na 24 ha. Ta proizvodnja daje svega 120 tona sirovine čija je vrijednost oko 180 hiljada KM, a ukoliko bi eksploatisanje ljekovitog bilja u prirodi bilo stavljeno pod naučni i stručni nadzor, što Strategija i definira, u Federaciji BiH do 2010. plantažne površine pod ljekovitim biljem mogle bi biti uvećane na oko 160 ha, sa proizvodnjom od oko 800 tona i vrijednosti uroda od 1,2 miliona KM. U isto vrijeme, sabiranjem u prirodi godišnje bi se moglo prikupljati oko 1. 400 tona prorodnog biljnog uroda, što bi donosilo dodatni prihod od oko 2,1 miliona KM. Strategija predviđa da glavno izvozno tržište FBiH kada je riječ o domaćem ljekovitom bilju bude Evropska unija, te će, stoga, oblast proizvodnje ljekovitog bilja biti potrebno jasnije definirati unutar očekivanog zakona o poljoprivredi i zakona o organskoj proizvodnji hrane. U FBiH postoji 155 aromatičnih i biljnih vrsta, a poslijeratnom razvoju herbalnog sektora u FBiH značajan doprinos dale su brojne seoske porodice koje su sakupljajuću bilje održavale svoju egzistenciju.
1 Comments:
Zaista je potrebno da se ova oblast stavi pod kontrolu.
Ja sam odlican poznavalac ljekovitog bilja i ponekad vidim na nasoj pijaci potpuno nestrucno osuseno ljek. bilje,pa cak i pogrsno zapisano ime.Doduse nikad nisam vidjela da je prodavano nesto od otrovnih .
Narocito je zalosno,sto su neke vrste unistene zbog nestrucnog branja.Ja vise nigdje ne mogu da nadjem medvjedje grozdje,a i salepa je sve manje.
Isto sam gledala kad zovu beru na mjestu ispod zeljeznickog mosta i na raskrsnici dvije ceste,ne moze biti zagadjenije.
Vidjela sam i kad beru bobice iz parka vrlo slicne glogu i prodaju ga pod glog.
Moglo bi se jos o tome pisati,ali dosta za ovaj put.
Objavi komentar
<< Home