Natron
Federalni premijer Nedžad Branković danas će u Maglaju okupiti deset direktora Šuimsko - privrednih društava u Federaciji sa Damirom Ljubićem, federalnim ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, saznaje "Dnevni avaz".Povod ovog hitnog sastanka je problem da maglajski celulozni gigant, kojeg je privatizirala turska kompanija "Hayat" pokrene integralnu proizvodnju, zbog nedostatka sirovina, i to 300 hiljada tona celuloznog drveta. - "Natron Hayat" je joint-venture kompanija već dvije i po godine. Preuzeli smo obavezu investicije od 22, 23 miliona eura, ali je u međuvremenu, svojom voljom i željom da pomognemo, povećali na 55 miliona eura. Najava integralne proizvodnje celuloze i papira za kraj maja ove godine propala je, jer jednostavno nema dogovora oko sirovina. Grupacija Hayat želi da investira i u oblasti namještaja u BiH, a to će biti naš sljedeći prioritet. Od postojećih 780, vrlo brzo ćemo doći do cifre od 900 radnika. Za pokretanje integralne proizvodnje su nam neophodne dovoljne količine celuloznog četinarskog drveta. Pregovori oko nabavke sirovine ne idu kako smo očekivali i nadamo se da će stvari konačno krenuti u pozitivnom pravcu, kaže direktor "Natron Hayata" Ali Ajkač (Aykac). - Na današnjem sastanku u Maglaju premijer Branković želi da čuje "gdje je problem", jer su neki od ŠPD-ova dali negativan odgovor oko nabavke 300.000 kubnih metara celuloznog drveta za maglajsku firmu, na godišnjem nivou. Neki su rekli da im je cijena mala, neki su jednostavno odbili saradnju, kaže naš sagovornik u federalnoj vladi. Ako tursko - bosanska kompanija ne pronađe način nabavke sirovine, u pitanju je investicija veća od 100 miliona maraka i posao za 780 radnika, te 120 koji će biti angažovani po pokretanju integralne proizvodnje.
2 Comments:
Vrlo cudno,uloziti pare u nesto sto nema sirovina.
Ovakvoj vrsti industrije ne treba davati vjestacko disanje.Sve sto propada treba da propadne,sto prije to bolje.Dosta krpa i zakrpa.Preorjentisati proizvodnju.
Ne mora znaciti da je lose da ce moja draga Natronka propasti,ona je odhranila dosta djece ali vrijeme je za promjene.Pitanje je samo imamo li ljude sposobne za nesto tako.Ako nemamo onda ih treba naci.
Objavi komentar
<< Home