Bosnia
Bosna i Hercegovina se trenutno više udaljava od EU, nego što se približava. Među zemljama jugoistočne Evrope zauzima posljednje mjesto kada je u pitanju stanje demokracije i tržišne privrede, a i radni učinak političke elite je najlošiji.Ovo je ocjena u objavljenom Indeksu transformacije njemačke zaklade Bertelsmann, koji analizira kvalitet demokracije, tržišne privrede i političkog upravljanja u 125 zemlja u tranziciji. Studija identificira političke slabe tačke i imenuje mjere za ponovno približavanje BiH Briselu. Indeks transformacije od 2006. godine prvobitno je pokazivao pozitivni razvitak za zemlju. BiH je mogla da u u poređenju s 2003. poboljša kvalitet njene demokracije i tržišne privrede i da se u međunarodnom poređenju s 50. spusti na 37. mjesto, ali nije mogla da zadrži tu tendenciju. Druge zemlje bivše Jugoslavije, prema rezultatima ove analize, pokazuju da se ovaj trend može zadržati. Spisak političkih deficita u BiH predvodi propala ustavna reforma 2006. godine i izgubljene mogućnosti da se na taj način državno ustrojstvo racionalizira. Kao posljedica izostalih reformi, zemlja i dalje boluje od neefikasnih regulativa, složene institucionalne strukture i nepostojećeg priznanja političkih elita za reforme i tješnje veze s EU. Odluka međunarodne zajednice da odustane od zatvaranja Ureda visokog predstavnika ukazuje na nedovoljno povjerenje prema bh. institucijama da mogu same osigurati stabilnost. -Više od 60 posto stanovnika BiH hoće integraciju u EU. Politička elita bi trebala odmah da pokrene konkretne korake koje bi približile zemlju članstvu u EU, ističe Josef Janning iz zaklade Bertelsmann.U istraživanju se ocjenjuje da je međunarodni i evropski predvodnik među transformacijskim zemljama Češka, ispred Slovenije i Estonije. Slijede Mađarska, Litvanija, Slovačka i Poljska. Od zemalja bivše Jugoslavije BiH je na posljednjem 40. mjestu, Srbija je na 31., Crna Gora na 30., Makedonija na 22., a Slovenija na drugom mjestu. Istočnosrednja i jugoistočna Evropa se razlikuje od drugih svjetskih regija po tome što ima perspektivu za članstvo u EU kao bitnom podstreku za politički i ekonomski reformski proces, jedna je od ocjena studije. Transformacijski indeks zaklade Bertelsmann analizira i ocjenjuje kvalitet demokracije, tržišne privrede i politički menadžment u 125 zemalja u razvitku i tranziciji. Njemačka zaklada Bertelsmann je dobrotvorna zaklada koja se zalaže za opću dobrobit. Angažira se u međunarodnom sporazumijevanju, školstvu, ekonomiji, socijalnom i zdravstvom osiguranju i potpomaže mirno zajedništvo kultura. Ovu dobrotvornu ustanovu je osnovao 1977. godine njemački medijski poduzetnik Reinhard Mohn.
9 Comments:
"..Ovo je ocjena u objavljenom Indeksu transformacije njemačke zaklade Bertelsmann,..."
I OPET K*RV* O POSTENJU.
joj kako mrzim ova stranjska preseravanja.
studije na koje se trose pare. studije koje niko ne cita i koje sluze za popunjavanje praznog prostora u novinama i na blogu.
jedno veliko BLJAK STRANIM PLACENICIMA koji naustrb nas i nase situacije OPRASE silne evre i dolare.
kad je iko od studije fajde vidio? KAD?
Pa kakvu bi ti to fajdu htio da vidis? Znaci zapad ne treba da radi statistike o zalaganju buducih (i novih) clanova evropske unije na njihovom proevropskom putu? Treba da nas sve vako djuture pusti u Evropu,da upropastimo ono sto su oni decenijama stvarali. Malo sutra. Uostalom imamo mi u Bosni(citaj svojoj avliji) puno vaznijih pitanja oko kojih se treba pozabaviti nego obracati paznju sta drugi rade. Ali takvi smo mi.
Ima fajde, ali ne za nas nego za zapad.
o drzavi koja uopste ne postoji....
Grijesis 12/3/08 14:15, ova drzava postoji jos od Povelje Kulina Bana al sad sto nemamo pravno i ekonomski uredjenu drzavu, to je druga prica. Nemoj ti meni NEMA BOSNE :)
SORGONJA GLISTAVI
Ova drzava postoji, postoje ljudi, postoje divni ljudi kojih je najvise, ali se na zalost sada cuju samo oni drugi... Put nam je dugacak - moramo biti vrijedni, skromni, tihi, uporni i istrajni da bismo isli naprijed, moramo postovati sebe ALI I DRUGE, boriti se za svoje stavove, ALI SASLUSATI I TUDJE MISLJENJE i cekati... Moramo teziti kompromisu - ne biti iskljucivi... Moramo biti strpljivi i rasprsiti iluziju da se stvari popravljaju preko noci...
Zvuci kao prazno moralisanje, ali zar imamo alternativu?
ZAK
Slazem se sa proslim komenatrom ali ima tu jos jedna stvar koja problem predastavlja a to je islam. ja nisam vjernik ali me zanima sta je to u jednoj poljskoj ili slovackoj bolje nego u turskoj pa da oni mogu u EU a turci ne. e s tim problem ce se i Bih morati boriti.
a to da oni svakakve razloge nadju da bi skrenuli paznju s aonoga sto je njima trn u oku nije ni cudo jer ih oni negdje u pozadini i spremaju.
Turska nije,niti ce ikada biti Europejska zemlja!Moj 11:09 to je razlog sto nije u Eu uniji a ne,kako ti mislis,Islam!Danasnji Islam,mislim na sve one zemlje i na njihov nacin razmisljanja o modernim ekonomskim zakonitostima, za sigurno stvara probleme istim za prikljucenje bilo kojim savremenim tokovima;ali to nije problem nase Bih.Jedini problem,zapreka da se Bosna krene nekuda,ne znam gdje?..,je;u principu vrlo mali!koji?Pa moj rode kako to ne kontas;pa ona sama je najveci problem,prvo sebi pa onda svim ostalim.Ne treba nam ona,nasa Bosnica,nigdje ici!Ona treba ostati tu gdje i jeste.., ali ne ovakva,nakaradna,neko drugacija,humanija,produktivnija i slicno!A da to sve postane..,ona treba da posjeduje savjesne stanovnike,gradane,dobru raju(sto bi se reklo)da bi postala sve to sto sam naveo.Imamo li mi bosansko "gradanstvo",bosansku radnicku klasu,inteligenciju,zdravu bosansku omladinu?Ne znam..,provjerite sami pa mi javite...
a chiji su prsti u to sve umjesani????? a ne kontam te ni sto turska nije evropska zemlja, mozda ne u cjelosti ali bar djelimichno a to je najmanji problem.
Objavi komentar
<< Home